Çiçek Yetiştirerek Para Kazanma

Süs Bitkileri

Çiçek Yetiştirerek Para Kazanma

Çiçek yetiştirerek para kazanma, ek gelir elde etmek isteyenler için tercih edilebilecek alternatiflerden birisidir. Evde çiçek yetiştirme için yapmanız gereken işlemler ve para kazandıran çiçek çeşitleri hakkında merak ettiklerinizi yazımızdan takip edebilirsiniz. Bitkilerle uğraşmayı sevenler için evde süs bitkileri yetiştirerek ek gelir elde etmek oldukça kolaydır. Sizde çiçek çeşitleri hakkında bilgi sahibi yada meraklıysanız bu konuyu evde iş imkanı olarak değerlendirebilirsiniz. İşe başlamadan önce ilgileneceğiniz çiçek türlerini araştırmalısınız. Bunlar, salon çiçekleri, bahçe çiçekleri, balkon çiçekleri gibi alt gruplara ayrılır. Çiçek çeşitlerinin yanında bonsai bitkisi yetiştiriciliği de son zamanlarda talep görmektedir. En çok ilgi gören ve para eden çiçekleri, bitkileri belirleyin ve Evde Çiçek Yetiştirerek Para Kazanın.

Evde Süs Bitkileri ve Çiçek Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Süs bitkisi denilince aklımıza evimizn ya da ofisimizin bir köşesine koyduğumuz rengarenk çiçekler gelse de bu iş genel olarak 4 kategoride incelenir. Süs bitkileri, kesme çiçekler, iç mekan süs bitkileri, doğal çiçek soğanları, dış mekan süs bitkileri başlıkları altında değerlendirilebilir. Bu işi yapmayı düşündüğünüz büyüklüğe göre üretim yerinizi seçmeniz gerekecektir. Evinizde küçük bahçenizi değerlendirebilir ya da büyük bahçeler kiralayarak, seralar satın alarak daha büyük atılımlar gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca yazımızda belirttiğim gibi bonsai yetiştiriciliğini seçecek olursanız evde saksı bazında da yetiştirip satabilirsiniz.

Evde ya da bahçede, yetiştirmek istediğiniz bölüm neresi olursa olsun, çiçeklerinizi yetiştirmek istediğiniz yer oldukça önemlidir. Özellikle evde yetiştirilecek bitkilerin bakımı söz konusu olduğunda güneş alması, sıcaklığı, nem oranı gibi faktörlerin göz önde bulundurmak gerekiyor.

Evde yetiştireceğiniz çiçekleriniz için öncelikle dikkat edilmesi ve kesinlikle atlanmaması gereken nokta; aldığı güneş ışığı. Cam önüne konulan ve direkt olarak güneş alan çiçeklerin uzun ömürlü olmaları zorlaşır. Özellikle kış günlerinde cam önünde çiçek yetiştirmemeye özen göstermek gerekir. Evin sıcaklığı ile cam önünde dışarıdan alınan ısı ile çiçekler zarar görecektir ve ömrü kısalacaktır.

Çiçeklerin en temel ihtiyaçlarından olan nem oranı da önem verilmesi gereken bir diğer nokta. Musluk suyundan ziyade yağmur suyuyla beslenmeleri daha faydalıdır. O yüzden mümkün olduğunca yağmur sularıyla sulanmalıdırlar. Haftada bir ya da 15 günde bir suya eklenmiş bir besin maddesiyle de güçlenmesi için ekstra takviye yapılmalıdır. Fazla su bitkiye zarar vereceği için bitki spreyleriyle, püskürtme yöntemi tercih edilmelidir.

Bitkiler yer değiştirme konusunda da oldukça hassastır. Yaprakları ve tomurcuklarının zarar görmesini, dökülmesini istemiyorsanız, bitkileriniz için önceden yer belirlemesini çok iyi yapmalı ve sürekli yer değiştirmemelisiniz.

Bütün bunların yanında evde çiçek yetiştirme ile ilgili internet üzerinden bir çok faydalı bilgiye ulaşmanız mümkündür.

Evde Çiçek Yetiştirerek Para Kazanma İçin Ne Kadar Bütçe Gerekir?

Ek iş olarak evinizin bahçesinde ya da bir bölümünde 10- 15 saksı ürün ile başlamak istiyorsanız sadece fide, saksı, toprak ve gübre maliyetiniz olacaktır. Saksılar ortalama 100 TL, fide toprak ve gübre olarak ise 100 lira harcanabilir. 10 saksı çiçeğe 2 ya da 3 ay bakarak satılacak hale getirebilirsiniz.

Evde Çiçek Yetiştirme ile Ne Kadar Kazanılır ?

Evde yetiştirdiğiniz çiçekleri ve süs bitkilerini yakın çevrenize satabileceğiniz gibi sosyal medya hesaplarınızı kullanarak internet üzerinden de satabilirsiniz. ayrıca online satış yapan sayfalarda hesap açarak işinizi daha profesyonel hale getirebilirsiniz.

Her çiçeği 50- 60 TL arası fiyatlarda satarak 500- 600 lira kazanç elde edebilir ve toplamda 400 lira kar etmiş olursunuz. Daha büyük alanlar kiralayarak bu işi yapmak istiyorsanız yapmayı düşündüğünüz kapasiteye göre daha fazla bir bütçeye ihtiyacınız olacaktır.

İşveren firmaların size ulaşabilmesi ve ek iş fırsatlarından faydalanmak için yorum kısmına yaşadığınız şehri ve mail adresinizi yazabilirsiniz.

Diğer ek gelir fırsatları hakkındaki yazılarımızı iş fikirleri sayfamızdan takip edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorumlar

 1. Rojdan

  Ağrı da yaşıyorum

 2. Şeyma Ezgin

  Diyarbakırda yaşıyorum

 3. Mehmet

  Manisa da yaşıyorum.

 4. Yiğit

  Manisa’da yaşıyorum
  ygt.btr@gmail.com

 5. Muhammet Ali

  Denizli

 6. Sinem k

  Ankara çankaya

 7. Sedef Kıraç

  Mersin / Tarsus 🌻

 8. Canan kılıç

  Mersin/ Toroslar

 9. Arzu

  Merhaba bende evde cicek yetistirerek para kazanmak istiyorum.Bilgi verirseniz sevinirim.izmirde yasiyorum.

 10. Saliha

  Merhaba bana da bilgi verirseniz memnun olurum. Ankara da yaşıyorum.

 11. Alp tekin

  Ankarada yaşıyorum

 12. Mehmet

  Çankırıda yaşıyorum evde çiçek yetiştirebilirim

 13. Doğukan

  Zonguldak’ta yaşıyorum çiçek yetiştirmeyi seviyorum ve bunu paraya dönüştürmek istiyorum ek gelir olarak..

 14. Sibel

  Balıkesir merkez de oturuyorum evde tohum yetiştirmek istiyorum

 15. Aydın Darak

  Bu işi yapmak istiyorum dönermisiniz

 16. Melike

  Çiçek yetiştirerek para kazanmak ıstıyorum

 17. Seçil

  Diyarbakır merkezde oturuyorum evde işe ihtiyacım var yardımcı olursanız çok sevinirim

 18. türkan

  samsunda oturuyorum evde çiçek yetiştirmek istiyorum yardımcı olursanız teşekkür ederim

 19. Ercan

  Izmir merkez

 20. ilknur

  Antalya da yaşıyorum.

 21. Ümmühan karafaki

  HATAY da yaşıyorum çiçek yetiştiriciliği yapmak ıstiyorum

 22. Veysel Kaya

  İzmir menemende yaşıyorum bodrum katındaki depomda hangi çiçeği yetiştirip satarım

 23. Umut Tunçel

  Merhabalar bursada kaktüs üretimi yapıyorum ilgilenenler olursa güzel bir ticaret sağlayabiliriz.

 24. meryem bozlak

  antalya elmalı bahcem musait

 25. Fatma Nur

  Mersin-balon paketleme ve çiçek yetiştirme istiyorum

 26. Nedime Çetin

  Balkonda ufak saksılarda enaz 2 yıllık tek tip kaktüsler (yaklaşık 300 saksi) ayrıca aleoveralar var.Satmak istiyorum, fiyat alabili miyim? Yardımcı olursanız sevinirim.Tekirdağ/Muratlı’da oturmaktayım.

 27. Atife

  Merhaba diyarbakirda oturuyorum evde cicek yetistiriyorum satmama yardimci olursaniz sevinirim nasil satacagim hakinda hiç bir fikrim yok

 28. Atife

  Merhaba diyarbakirda oturuyorum evde cicek yetistiriyorum satmama yardimci olursaniz sevinirim nasil satacagim hakinda hiç bir fikrim yok

 29. Ceyda arca

  Dilovasinda yasiyorum ek ise ohtiyacim var

 30. ATALAY KUZU

  ANKARA MAMAK DA YAŞIYORUM ÇİÇEK YETİŞTİRİYORUM

 31. Tuğba gültekin çiftçi

  Antalya merkezdeyim evimdede çicek yetistiriyorum bu iside yapmak isterim

 32. Hüseyin

  Kocaeli Körfez

Yorum Yap