E-Ticaret Sitelerinde Mağaza Açmak

gelecegim e-ticaret

E-ticaret, günümüzde birçok kişinin ilgi gösterdiği, araştırdığı ve gittikçe popülerliği artan bir para kazanma yöntemi olarak öne çıkmaktadır. E-ticaret, internet kullanımının artması ve insanların fiziki olarak ulaşamayacağı ürünleri sanal olarak görüp inceleme fırsatı bulduğu için günden güne büyüyen bir sektör haline gelmiştir. Günümüzde pek çok kişi ek gelir elde edebilecekleri fırsatları araştırmaktadır. E-ticaret doğru ve dikkatli bir şekilde yapılırsa önemli bir ek kazanç fırsatı olabilir. Başlangıçta ek gelir amacı ile başlayan ancak daha sonrasında e ticareti asıl işi haline getirmiş birçok örnek vardır. Bu yazımızda size e ticaret için başlangıç aşamasında size gerekli olacak bilgileri aktaracağız.

İlerleyen günlerde n11.com, gittigidiyor.com, hepsiburada.com gibi online alışveriş sitelerinde nasıl satış yapabileceğinize dair yazılarımızı da sizlerle paylaşacağız.

E-Ticaret Nedir ?

Elektronik Ticaret ya da kısa adıyla e-ticaret en temel ifade ile; tarafların bir araya gelmeksizin elektronik araçlarla online bir şekilde ticareti gerçekleşmesidir. Elektronik ortamda yürütülen her türlü ticari işlem e-ticarettir ve bu ticari işlemler, işletmeden işletmeye (B2B), işletmeden tüketiciye (B2C), tüketiciden tüketiciye (C2C) şeklinde gerçekleşebilir.

E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir. Tüm dünyada ticaretin serbestleştirilmesi eğilimi ile birlikte, 2000’li yıllardan sonra yaşanan ve bilgi iletişimini kolaylaştıran teknolojik gelişmelerin bir parçası olarak ortaya çıkmıştır.

E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler ve yeni girişimler için çok uygun bir ticaret şeklidir. Belirli bir satış noktasının dışına çıkarak satışların artmasına ve daha hızlı ödemeleri teslim alınmasına olanak sağlamaktadır. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için de e-ticaret önemli bir satış kanalıdır. Bunun yanında yazımızın giriş kısmında belirttiğimiz gibi bireysel olarak satış yapmak isteyenler için de uygun bir ticari faaliyet olabilir. Düşük sermaye ve dükkan, depo gibi sabit bir yeri olmayan kişiler için e ticaret uygun bir girişimcilik modeli olabilir.

Neden E-Ticaret ?

Girişimci bir ruha sahip olanlar için E ticaret, sanal pazarlarda ticarete başlamak için mükemmel bir alan. Çünkü E ticarete yeni başlayanlara kolaylık sağlayacak birçok sistem ve öneri bulunuyor. Mevcut platformlarda mağaza açabileceğiniz gibi kendi siteniz üzerinden de satış yapabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey, sınırsız bir iş ahlakı ve her girişimcide olması gereken başarma arzunuz.

Sanal pazarlarda işinizin hacmini siz belirlersiniz. Başlangıçta daha düşük sermaye ile deneme yapabilirsiniz. Ancak fiziki bir mağaza açtığınızda böyle bir imkanınız neredeyse yok denecek azdır, çünkü ilk yatırım maliyetiniz çok daha fazla olacaktır. Kendi işiniz kurmak ile ilgili yazılarımıza franchise sayfalarımızdan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sanal pazarlarda müşteri portföyünüz çok daha fazla olacaktır. Fiziki olarak ulaşamadığınız birçok kişiye online alışveriş siteleri sayesinde ulaşabilirsiniz. İşinizi büyüttüğünüzde ülke sınırlarının dışına bile hitap edecek pozisyona gelebilirsiniz.

E- Ticarete Başlamak İçin 5 Neden ?

Yerel müşterilerin haricindeki, yeni müşterilere erişebilirsiniz.

Fiziksel olarak bir mağaza açtığınızda ulaşabileceğiniz kişi sayısı sınırlıyken, e-ticaret sitesinde zaman ve mekan sınırlaması olmadan çok daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Sadece bulunduğunuz bölgeye değil tüm Türkiye’ye hitap eden bir işletmeye sahip olmuş olacaksınız. Belki de daha sonrası için işletmenizi global pazarlara da açma imkanınız olacaktır. Çünkü hem Türkiye’deki pazaryerleri hem de yurtdışı kaynaklı pazaryerleri buna imkan vermektedir. Yapılan araştırmalara göre Dünya çapında e-Ticaret’in %13-%25 arasında artması bekleniyor, bu da gün geçtikçe daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz demektir.

Uyurken dahi para kazanırsınız.

Uyurken, gezerken para kazanmak kulağa hoş geliyor. Fiziki bir mağazanız olduğunda bu çok mümkün olmayacaktır, ancak 7/24 alışveriş yapılabilen online alışveriş sitelerinde bu mümkün. Zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın satış yapabilirsiniz.

Değişik sektörlerden ürün çeşitliliği sağlayabilirsiniz

Fiziki mağazanızda genelde belli bir sektör üzerine yoğunlaşacaksınız. Fakat internet üzerinden satış yaptığınızda uygun fiyata tedarik edebildiğiniz her türlü ürünü satabilirsiniz. Birbiri ile alakasız ürünler sanal mağazanızda yan yana satışa açılabilir.

Güven ve kaliteli hizmet ile hızlıca işiniz büyütebilirsiniz.

Online alışveriş oranı gün geçtikçe artmaktadır. bu pazardan pay alabilmeniz için insanlara güvenli ve kaliteli bir alışveriş deneyimi sunmanız olmazsa olmaz bir kuraldır. Çünkü, E-Ticaret işini yürütmenin en önemli unsuru güvendir. Tüketici kişisel bilgileri başta olmak üzere alışverişi esnasında gizlilik ilkesine sadık kalınmasını talep eder. Bu da müşteri bağlılığını ve aynı müşterinin bir sonraki alışveriş potansiyelini artıracaktır.

Sayfanızı  ziyaret eden kullanıcılara tekrar ulaşabilirsiniz.

İnternetten satış yapan mağazalar kullanıcıların bilgilerine ulaşabilirler. Belirli kurallar dahilinde sizden alışveriş yapmış olan müşterilerinize yeni ürün, kampanya vs. haberlerini ulaştırarak satışlarınızı artırabilirsiniz.

Daha sonraki yazılarımızda sizlere e-ticaret hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Diğer iş fırsatları için işfikirleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorum Yap