Franchise Sistemi ve Doğru Yer Seçimi

Yer seçimi, franchise sitemi ile iş kurmak isteyenler için başlangıç aşamasında verilmesi gereken önemli kararlardan birisidir. Eğer sizde franchise almayı düşünüyorsunuz ancak yer seçimi ile ilgili kafanızda sorular varsa lokasyon seçimi ile ilgili kritik bilgiler için makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim.

Franchising için seçeceğiniz lokasyon işinizin geleceğini etkileyecek en önemli faktörlerden birisidir.

Franchising modeli ile yeni iş kuracak olan pek çok girişimci iyi bir yer bulma konusunda herhangi bir deneyime sahip olmadığından, franchise şirketinden uygun yardım alınamadığında, endişe yaşayabilirler.

Kazançlı bir franchise işletmesi kurmak istiyorsanız öncelikle doğru konumu bulmalısınız. İşletmenizin yer seçimi işinizdeki başarılarınızı doğrudan etkileyecektir. 

Yer Seçimi Aşamaları Nelerdir ?

Genelde franchise veren şirketler yer seçimi konusunda destek olmaktadır. Ancak bu destek şirketten şirkete değişmektedir. Potansiyel franchise teklifleri araştırmanızda ve franchisor seçiminizde ele alınması gereken kritik konulardan birisi de, yer seçimi konusunda verilecek destektir. Franchising sisteminde, yeri bulmak, kiraya pazarlık etmek ve sonuçlandırmak için genellikle bir takım çalışması gerektirir. İdeal bir ekip sizden, franchise veren firma saha sorumlusu, yerel emlak komisyoncusundan ve iyi bir avukattan oluşmalıdır.

Yer Seçiminde Franchisor Desteği;

Franchise alacağınız firma, size iyi bir bölge bulmak için belirli seçim kriterleri sağlar. Bu bilgiler demografik özellikler ve nüfus yoğunluğu, trafik ve park parametreleri gibi işletmenizin başarısı için önemi gibi konuları kapsar. Bunun yanında, girmeyi düşündüğünüz bir alışveriş merkezinde tercih edilen kiracı karışımının türü veya üzerinde yoğun bir caddenin hangi tarafında yer almanız gerektiği gibi başka yararlı bilgiler sağlarlar.

Kabul edilebilir bir ya da daha fazla potansiyel yer bulduktan sonra, kiralamak için harekete geçeceksiniz. Beğendiğiniz bir yerin mal sahibine ödeyeceğiniz rakamdan hariç diğer ödeme yapmanız gereken başlıklar da olabilir.(AVM’lerde ortak alan giderleri, reklam giderleri, cadde üzeri mekanlar için belediyeye ödeyeceğiniz harç ve vergiler lokasyona göre değişiklik gösterecektir.) Bundan dolayı kira pazarlığı yaparken toplam maliyet hesabına bu değişkenleri de dahil etmeniz gereklidir.

Kira sözleşmesinin esas şartları kabul edildiğinde, genellikle kira kontratı ekipte yer alan avukat tarafından incelenir. Bu, yasaların uzmanlık alanıdır ve kiralama incelemelerinde deneyimli bir avukatla iş yaptığınızdan emin olmanız gerekir.

Herhangi bir franchise şirketi araştırırken, her zaman mevcut franchise sahiplerine emlak işlemleri ile ilgili deneyimlerini sorun. Yukarıda belirtilen faktörlerin her birini sorun ve öngörülemeyen başka problemleri olup olmadığını öğrenin. Son olarak, tüm sürecin başından sonuna kadar ne kadar sürdüğünü ve zaman çerçevelerinin normal olup olmadığını ve beklentilerini karşılayıp karşılamadıklarından emin olun. Bu tür araştırmalar zaman alır, ancak bayilik yaptığınız zaman hoş olmayan sürprizlerden kaçınmak için ihtiyacınız olan bilgiyi size sağlayacaktır.

Franchising İşletmeleri İçin Lokasyon Seçenekleri

İşletmeniz için en ideal konumu belirlerken işletmenizin faaliyet gösterdiği sektörü dikkate almalısınız. Hedef müşteri, franchising sisteminin merkezindedir, bu nedenle hedef müşterilerinizi – nerede yaşadıklarını ve çalıştıklarını, nerede ve nasıl vakit geçirdiklerini bilmek ve ona göre bir seçim yapmak çok önemlidir. Franchise konseptini ve hedef müşteriyi anladıktan sonra, yer seçimi için daha doğru bir karar verebilirsiniz.

Ortalama gelir düzeyine göre daha pahalı ürünler satan bir butiği veya fast food restoranı ya da pizza restoranını düşük gelir düzeyine sahip bir bölgede açmak çok mantıklı olmayacaktır. Ülkemizde franchising sisteminde yer seçimi için genelde 2 seçeneğiniz vardır.

1-Alışveriş Merkezleri:
Değişik sektörleri bir araya getiren AVM’ler insanların ulaşımının kolay olduğu merkezi yerlere konumlanır. Özellikle hafta sonları ve diğer tatil günlerinde yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahip olan AVM’ler yer seçimi konusunda ilk sırada yer almaktadır. Franchise için yer tercihinizi  alışveriş merkezlerinden yana kullandıysanız hedef kitlenizle buluşma ihtimaliniz bir hayli yükselir. Ancak bir AVM’de sektörünüzün tek temsilcisi olma olasılığınız azdır, yani bir erkek giyim mağazası iseniz aynı AVM’de birden fazla erkek giyim mağazası olacaktır. Yemek katlarında birden fazla pizza, tavuk, hamburger markası ile birlikte rekabete hazır olmalısınız. Ayrıca AVM tercihinizde dış mekan işyerlerinde olmayan giderleri de dikkate almanız gerekir. Alışveriş merkezlerinin yüksek kiralarının yanı sıra reklam giderlerinizi de düşünmeli ve sizin için en karlı olabilecek lokasyonu seçmelisiniz. Ancak AVM’lerde şöyle bir avantajınız olabilir; Seçtiğiniz firma aynı AVM’nin farklı şehirlerde yer alan yatırımlarında faaliyet gösteriyorsa bu size kira ve diğer maliyetler konusunda avantaj sağlayabilir.

2- Merkezi Konumdaki Caddeler

Franchise işletmeniz için gün içinde yaya trafiği olan cadde dükkanlarını da seçebilirsiniz. Bulunduğu lokasyona göre değişmekle beraber AVM’deki dükkanlara göre daha uygun rakamlara kiralayabilirsiniz. Burada da bölge ve rakip analizini dikkatli bir şekilde yapmalısınız. AVM’lere göre daha geniş bir müşteri profiline hitap edebilirsiniz. Ancak açık alanlar özellikle kış günleri için etkin çalışma saatleri AVM’lere göre daha kısadır.

Franchise İçin Yer Seçimi Süreci Nasıl Olmalı?

Yer seçimi konusunda en doğru kararı vermek için acele etmeden detaylı analizler yapamanız gerekir. Farklı günlerde ve farklı saatlerde yapacağınız ziyaretlerde birden çok kriteri gözlemlemeniz gerekebilir. Bölgenin ziyaretçi profili, günün yoğun saatleri, hafta sonu kalabalığı gibi değişik verileri takip ederek bir rapor halinde hazırlamanız sizin için doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır. Bölgedeki farklı sektörlerdeki işletmeciler ile yapacağınız görüşmlerde size fikir verecektir. Bu konuda ne kadar çok veriyi hesaplayabilirseniz yeni kuracağınız işte o derece başarı şansınız artacaktır.

Franchising ve franchise veren firmalar ile ilgili diğer yazılarımızı okuyarak konu hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorumlar

  1. Belgin

    Evde iş arıyorum ıhtıyacım var Bursa Gürsuda oturuyorum bıkackısıyız devamlı ıs olursa kazancı ıyı olan paketleme işlerı ıyı olur bılgı verırsenız sevınırım

Yorum Yap