Gizli Müşteri Olarak Para Kazanmak

golge-musteri

Gizli müşteri olarak kendinize bir gelir kaynağı yaratabilirsiniz. Gölge müşteri olarak para kazanmak mümkündür. Ek kazanç ihtiyacı olan herkesin deneyebileceği bir iş fırsatıdır. Bu iş başlangıçta ek gelir yöntemi olarak gözükse de ilerleyen dönemlerde profesyonel olarak bu işi devam ettirebilirsiniz. Yazımızın devamında meçhul müşteri de denilen bu sistemde nasıl çalışabileceğiniz hakkında bilgi vereceğiz.

Gizli Müşteri Nedir, Kimdir ?

Gölge müşteri, en basit anlatımı ile satış yapılan mağazalara, iş yerlerine alışveriş , hizmet araştırması gibi amaçlarla ziyaretlerde bulunarak buralardaki hizmeti ve satışları inceleyen kişidir. Bu incelemelerinin sonucunda çalıştıkları kuruma ziyaret amacına uygun olarak duygu ve deneyimlerini aktarır. Ziyaret edilen iş yerleri ile ilgili olarak satın alınan ürünlerden, hizmet kalitesine, temizlikten, insan ilişkilerine kadar çok sayıda kriteri değerlendirmek ve bunları not almak bu işin temel prensibidir. Bu işi yapan kişiler ziyaret ettikleri iş yerlerinde herhangi bir müşteri gibi davranarak satın aldıkları ürün ve hizmetleri değerlendirirler.  Son dönemde farklı sektörlerdeki firmalar gizli müşteri ilanları vererek denetim yaptırmaktadırlar. Gizli denetçiler denetledikleri birimde firmanın öngördüğü düzeyde hizmet verilip verilmediğini, müşteri ile ilgilenilip ilgilenilmediğini araştırarak durumu bağlı bulundukları merkeze raporlar.

Nasıl Gizli Müşteri Olunur ?

Gölge müşteri olmak için herhangi bir eğitim seviyesi ya da belirli şartlara sahip olmanız genellikle aranmaz. Ancak gizli müşteri olarak görev yapmak isteyenlerde bazı kişisel özellikler aranmaktadır. Bu özelliklerden bazıları şunlardır;

  • İyi bir gözlemci olmak ; İşletmede o an için tüm olan biteni izleyecekleri için bu özelliğe sahip olmak çok önemlidir. İyi bir gözlemci olduğunuzda çalışanları, diğer müşterileri, mağaza yakınındaki diğer dükkanları kısacası o an orada olan tüm faaliyetleri gözlemlerinize dahil etmeniz lazımdır. Ayrıca gözlemci olduğunuz için gerçek müşteri gibi davranmalısınız yoksa tüm çalışanlar sizin gölge müşteri olduğunuzu anlar ve denetim amacına ulaşmaz.
  • Objektif olmak ; Bu işi yapmak için en önemli özelliklerden birisi de objektif olmaktır. Çünkü çalıştığınız firma ile ilgili olumlu ya da olumsuz bir ön yargınız varsa sağlıklı bir denetleme yapma imkanınız azalacaktır.
  • İletişim kurmayı sevmek ; İyi bir iletişimci denetim sırasında çalışanlar ve diğer müşteriler ile daha iyi diyaloğa girer ve öğrenmesi gereken bilgiye daha kolay ulaşır.
  • Dikkatli ve detaylara hakim olmak ; Dikkatli olduğunuzda etrafınızda olup bitene daha kolay hakim olacaksınızdır. Böylece daha fazla detay hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
  • Kuvvetli bir hafızaya sahip olmak ; Tüm denetim süresince gizli gizli not almanız çok mümkün olmayacaktır. Bu yüzden gölge müşteri olmak istiyorum diyorsanız, gördüklerinizi daha sonra rapor haline dökebilmek için kuvvetli bir hafızaya sahip olmanız gerekmektedir.
  • Dürüst ve güvenilir olmak ; Her iş kolunda olduğu gibi bu işte de dürüst olmak çok önemlidir. Çünkü sizin vereceğiniz rapora göre iş veren firma çalışanları hakkında karar verecektir.

Gizli Müşteri Ne Kadar Kazanır ?

Birçok firma kendi sitesinden ilan verebildiği gibi kariyer siteleri üzerinden de gizli müşteri ajansları aracılığı ilan verebiliyor. Örnek vermek gerekirse yenibiris.comkariyer.net gibi sitelerden ilanlara ulaşabilirsiniz. Bu tür bir iş için genelde tekstil ve fast food sektörü firmaları gizli müşteri ilanları ile personel talep etmektedir.

Çalışacağınız firmanın talebine göre full time ve part time çalışabileceğiniz için alacağınız maaşlar değişkenlik gösterecektir. Part time olarak yani yarı zamanlı olarak çalışan kimseler iş başı ücret almaktadırlar ve bu ücret genel itibariyle 50 TL ile 300 TL arasında değişmektedir. Full time olarak çok sayıda mağazası olan bir firma ile çalıştığınızda asgari ücrete yakın aylık kazançlar elde edebilirsiniz.
Dikkat: Bu tür bir iş için sizden başvuru parası isteyen firmalar ile kesinlikle çalışmayı kabul etmeyin.

 Bu işe benzer anket doldurarak para kazanma ve diğer fırsatlar için iş fikirleri kategorisindeki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.BENZER YAZILAR

Yorumlar

  1. Bediha

    Bende gizli müşteri olabilirim.

Yorum Yap