Kar Küresi Yaparak Para Kazanma

muzikli kar kuresi

Kar küresi zamanı geçmeyen bir hediyelik eşyadır. Özellikle yılbaşının yaklaştığı şu günlerde yine en çok aranan hediye fikirleri arasında yer almaktadır. Büyük küçük demeden herkese hediye edilebilecek kar küreleri sadece yılbaşı için değil değişik modelleri ile yılın diğer zamanları için de tercih edebileceğiniz bir hediye modelidir. Siz de evinizde bunun gibi hediyelik eşya yaparak para kazanabilirsiniz. Evde yapılabilecek işler arasında yer alan kar küresi yapımı eğlenceli ve kazançlı bir ek gelir kaynağı olabilir. Çok değişik şekillerde tasarım yapabilirsiniz. Yazımızın devamında bu eğlenceli işin nasıl yapıldığını ve kar küreleri yaparak ne kadar para kazabileceğiniz hakkında sizlere bilgi vereceğiz.

Evde kar küreleri yapmak düşündüğünüz kadar zor değildir. Tüm malzemeleri aldıktan sonra 1 ürün yapmak için en fazla 10 dakika yeterli olacaktır. Ancak standart bir model yerine farklı süslendirme teknikleri kullanmak da satışlarınızı artırabilir. Bu tür değişik tasarımlar üretim süresini artırabilir ancak ürün çeşitliliği açısından çok faydasını görürsünüz. Çünkü insanlar birbirine benzer ürünleri almak yerine farklı bir şekilde hazırlanmış el yapımı ürünlere daha fazla ilgi göstermektedir. Bu nedenle ilgi çekici bir model bulana kadar çalışmaktan vazgeçmeyin, bulacağınız her özgün model size kazanç olarak geri dönecektir.

Kar Küresinin Tarihçesi

Kar küresine benzeyen cisimlerin bilinen en eski tanımı 1880’de yapılmış. Tanımda bu nesnenin içinde kar yağışı efekti veren beyaz pudra ve elinde şemsiyeli bir adamın bulunduğu belirtiliyor. O sıralar kar küresinin yapılma sebebi ise o dönemde içinde kağıt mektup bulunan cam şişelerin popüler olmasıymış.

Kar küresinin mucidi olarak kabul edilen isimse Avusturalyalı bir adam olan Erviz Perzy. Biraz ‘kazara’ yapılan icatlardan biri bu. 1900 yılında Perzy’den Thomas Edison’un o sıralar yeni icat edilmiş ampülünü geliştirmesi istenince Avusturyalı mucit içi su dolu bir küreyi ampülün önüne koyup içine de sim tozu koymuş. Böylece daha çok ışık vermesini planlıyormuş. Ama simler çabucak dibe çöktüğü için irmik tozu kullanmış.

Bu da işe yaramamış ama uçuşan irmik parçacıkları ona kar yağışını anımsatmış. Bu parlak fikrin üzerine Perzy, ilk kar küresinin ya da kendi koyduğu adıyla ‘Schneekugel’in patentini almış. yıl 1905’e geldiğinde onlarca kar küresi satmaya başlamış. O kadar ki İmparator 1’inci Franz Joseph bile ondan yapmasını istemiş.

Kar küresi hakkında bu kısa bilgiden sonra kar küresini nasıl yapacağınız anlatacağız.

Kar Küresi Nasıl Yapılır ?

Kar küresi yapmak için gerekli malzemeleri her hangi bir tuhafiye ve kırtasiyeden temin edebilirsiniz. Bu eğlenceli iş için gerekli malzemeler;

Kar küresi hazırlamak için gerekli malzemeler

 • Cam kavanoz yada Fanus
 • Yapıştırıcı
 • Renkli el işi kağıdı
 • Sim
 • Pul
 • Süs figürleri
 • Yağlı boya
 • Gliserin
 • Su

Şimdi sıra kar küresinin nasıl yapılacağına geldi. Öncelikli olarak kavanoz kapaklarının iç ve dış kısımlarını yağlı boya ile çeşitli renklere boyayacaksınız. Boyadığınız kapaklar kuruyana kadar küre içerisine koyacağınız süs figürünün yada figürlerinin alt kısımlarına yapıştırıcı süreceksiniz. Daha sonra bu figürü boyadığınız kavanoz kapağının iç kısmına yapıştırın.

Yapıştırdığınız figürler kapakta kuruyana kadar kavanozun içerisine sim, pul, renkli el işi kağıtlarını belirli oranlarda koyacaksınız. Daha sonra kavanozun içerisine suyu dolduracaksınız. Suyu kavanozun ağız kısmından 2 parmak boşluk kalacak kadar dolduracaksınız. 2 parmak boşluğu gliserin koyarak tamamlayacaksınız. Gliserin suya hacim kazandırarak içerisinde bulunan süslerin, pulların yada simlerin su içerisinde daha uzun süre havada kalmasını sağlayacak.

Tüm bu işlemlerin ardından figürü yapıştırdığımız kapağın iç kısımlarına da yapıştırıcı sürüp kavanozun ağzına yerleştirip kapatacaksınız. Bu sayede kavanozu ters çevirdiğimizde içerisinde ki su taşmayacak. Daha sonra kapağın dış kısmına da yapıştırıcı sürerek renkli el işi kağıtlarını yapıştırıp güzelce süsleyerek kar küresi hazırlama işini tamamlamış olacaksınız.

Kar Küresi Çeşitleri; Kar kürelerinin birçok çeşidi vardır. Örnek vermek gerekirse;

 • Müzikli Kar Küresi
 • Işıklı Kar Küresi
 • Yılbaşı Kar Küresi
 • Resimli Kar Küresi

Dilerseniz bu konuda yardımcı olması için youtube videolarından faydalanabilirsiniz.

Kar Küresi Satarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Birkaç kar küresi yaptıktan sonra gittikçe daha deneyimli olacaksınız ve kar kürelerini yapmak ve süslemek için daha fazla fikre sahip olacaksınız. Ne kadar çok özgün, farklı tasarım yaparsanız para kazanma şansınız o kadar artacaktır. Bu adımdan sonra da asıl önemli bölüme gelmiş oluyorsunuz. Kar küresini bir süreden sonra yapmak kolaydır, önemli olan bu kar kürelerini satabilmektir. Kar kürelerini satmak için 2 ayrı yöntem uygulayabilirsiniz. Kar kürelerini direkt fiziksel olarak mağazalara komisyon karşılığı satış için bırakabileceğiniz gibi kendiniz de e-ticaret ile satışa sunabilirsiniz.

Kar kürelerini satan veya satma potansiyeli olan mağazalara birkaç ürününüzü götürün. Burada ürünlerinizi satmaları karşılığında komisyon verebileceğinizi belirtin. Bu sayede mağaza sahipleri herhangi bir para vermedikleri için ürünlerinizi komisyon karşılığında satmayı kabul edecektir. Bu adımdan sonra ürünleriniz satıldıkça mağaza sahiplerine satıştan komisyon vermeniz yeterli olacak. Bu sayede ürünlerinizi aynı anda yüzlerce mağazada bile sergileme fırsatınız olacak.

Kar kürelerini satmanın bir diğer yolu ise nispeten daha teknik bilgi ve gereksinim istiyor. Eğer internet hakkında orta seviyede dahi bilgi sahibiyseniz, kar kürelerini e-ticaret ile satabilirsiniz. Bunu ister bir web sitesi kurarak gerçekleştirin, isterseniz de Facebook, Instagram veya Pinterest üzerinden yayınlayarak direkt alıcılara ulaşmaya çalışın. Her 2 yöntem de kendi içerisinde farklı dinamikler barındırmaktadır ve her 2 yol için de reklam bütçesi oluşturmanız gerekmektedir. Eğer yalnızca kar küresi satmayı planlıyorsanız, size önerebileceğimiz en iyi yol direkt olarak Instagram’da bir sayfa açmak ve sipariş almaya çalışmanız olacak. Eğer e-ticaret sitelerinde sanal mağaza açmak isterseniz e-ticaret sitelerinde magaza acmak konulu yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Diğer para kazanma yolları için iş fikirleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorum Yap