Yeni İş Fikirleri; Franchise Devri

yeni iş fikirleri

Yeni İş Fikirleri; Franchise Devri

Dışarıdan bakıldığında yeni iş fikirleri için franchise sistemi kolay uygulanabilir bir iş modeli olarak görülebilir. Ancak yeni bir franchise satın almak her zaman başarı garantisi vermez. Yeni iş kurarken franchise modelini tercih ederseniz devir olanaklarını da değerlendirebilirsiniz. Devir seçeneklerinin avantaj ve dezavantajlarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz.

Avantajlar:

Mevcut olarak çalışan bir işletme devraldığınız için müşteriler, çalışanlar ve nakit akışı ile birlikte hemen işe başlayabilirsiniz. Ayrıca yeni bir iş kurarken yapmanız gereken inşaat, dekorasyon gibi işlemleri de atlamış olarak başlayabilirsiniz.

Çalışmakta olan bir işletmeyi devraldığınız için bir iş geçmişi olacaktır. Yeni işiniz ile ilgili tahmin yürütmek yerine somut verilerden oluşan bir araştırma yapmanız daha doğru olacaktır. İncelediğiniz dokümanlar ile yeni işiniz hakkında geleceğe dair projeksiyon çıkartabilirsiniz.

Sıfırdan bir bayilik almak istediğiniz zaman genelde karşınıza sabit fiyatlar çıkacaktır, devir işlemlerinde pazarlık şansınız olacaktır. Ancak devir işlemlerinde sadece işletme sahibinin değil, franchise veren firmanın da söz sahibi olduğunu unutmayın. Bu yüzden franchise  veren firmanın da şartlarını öğrenmeniz gereklidir.

Dezavantajlar:

Franchise veren tüm şirketler devir olasılığı olan işletmeleri  her zaman açıkça belirtmeyebilirler. Bu yüzden araştırma süreciniz normalden daha uzun süre alabilir.

İşletmeyi devredecek  kişinin sizinle paylaşacağı finansal bilgiler size bilgi verecektir. Ancak bunların yanında siz daha derinlemesine inceleyerek aşağıdaki soruların cevaplarını bulmanız gerekecektir.

  • İşletme sahibi neden devrediyor?
  • Mevcut personel, özellikle yönetici/müdür sizinle çalışmaya devam edecek mi?
  • İşletmenin bulunduğu bölgenin potansiyeli değişkenlik gösteriyor mu?
  • Yakın zamanda pazara yeni rakiplerin girme olasılığı var mı?

Devir almayı düşündüğünüz işletmenin finansal rakamları sürekli bir şekilde düşüş gösteriyorsa mevcut işletmeciden daha iyi yöneterek mucize yaratacağınızı düşünerek riske girmeyin. Bu durumu düzeltmek için maddi olarak ne kadar ilave yatırıma ihtiyacınız olacağını dikkate almanız gerekir. Ayrıca dekorasyona ve demirbaşlara yeni yatırım yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız bunlar için hem paraya hem de zamana ihtiyacınız olabilir. Ayrıca tadilat için belki de bir süre işletmeyi kapatmanız gerekecektir bu da size nakit akışı konusunda sıkıntı yaratacaktır.

Franchisor, sizden franchise fee istemeyebilir ancak bunun yerine devir ile ilgili bir ödeme talep edebilir. Ayrıca size ve ekibinize verilecek ilk eğitim için ücret talep edebilir.

Sonuç:

Yeni iş fikirlerini araştırırken   devir / yeni kurulum  franchise ikilemini çözmenin anahtarı, herhangi bir karar vermeden önce fırsatları ve zorlukları anlamaktır. Her bir yaklaşımın artılarını ve eksilerini iyice değerlendirerek, kötü sürprizlerin potansiyelini en aza indirebilir ve franchising sisteminde başarı olasılığını önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Franchise sistemi hakkında diğer yazılarımıza franchise kategorisinden ulaşabilirsiniz.

BENZER YAZILAR

Yorum Yap